Slavnostní otevření Kobyliské střelnice
![Kobyliská střelnice brána Kobyliská střelnice brána](/image/.x300.y201/khu/MSK-3265.jpg)
V pondělí 25. dubna 2016 proběhne od 11 hodin slavnostní otevření zrekonstruované Národní kulturní památky Kobyliská střelnice za účasti ministra obrany Martina Stropnického, zástupců městské části Praha 8 i široké veřejnosti.
„Po dlouhé rekonstrukci jsou práce na obnově tohoto významného pietního místa ukončeny a my můžeme Kobyliskou střelnici opět zpřístupnit lidem k připomenutí statečných činů českých vlastenců, kteří zde položili své životy,“ říká radní MČ Praha 8 Anna Kroutil.
Úvodní slovo o významu tohoto unikátního místa pronese radní Anna Kroutil. Se svými projevy vystoupí ministr obrany ČR Martin Stropnický, starosta MČ Praha 8 Roman Petrus a místostarosta Matěj Fichtner. Poté budou položeny kytice ke jménům padlých a bude držena minuta ticha za doprovodu písně „Večerka“. Na závěr armádní sextet zahraje státní hymnu.
„Je nám velkou ctí, že se otevření zúčastní i členové Českého svazu bojovníků za svobodu, kteří se podíleli na odboji proti nacistickému útlaku,“ říká místostarosta Fichtner.
Práce na rekonstrukci Kobyliské střelnice začaly v březnu 2015 a z větší části byly financovány z evropských fondů. Byly odstraněny náletové dřeviny, odkryty a zrekonstruovány terčové střelecké jámy, včetně terčových mechanismů, původní a již rozbitá trachytová dlažba byla vyměněna za novou, která pochází ze stejného lomu jako ta původní. Dále byly instalovány přípojky vody a elektřiny pro závlahový a kamerový systém. Zavedeno bylo nové osvětlení a byly provedeny i další opravy a restaurační práce. Celkové náklady dosáhly přibližně 13 milionů korun.
Kobyliská střelnice je významným symbolem protifašistického odboje a od roku 1978 také národní kulturní památkou. Byla založena roku 1890 a původně sloužila pro výcvik armády, poté jako cvičiště pro Sokol a další spolky. Za 2. Světové války zde bylo zřízeno popraviště a život tu položilo 540 osob, mj. Alois Eliáš, Vladislav Vančura nebo skupina občanů Lidic.
„Přestože velice smutný, střelnice je historický milník, který nesmí být zapomenut. Nejen proto, abychom uctili památku obětí, ale také abychom se vyvarovali nenávistnému chování, které i dnes ve světě přetrvává. „Věříme, že střelnice bude zajímavá i pro mladé generace, kterým bychom ji rádi více přiblížili. Připravujeme zde umístění informační tabule tak, aby se mohli nejen mladí lidé dozvědět více o době, kterou snad již nikdy nebudou muset zažít,“ doplnila radní Anna Kroutil.
Na pietní desce v místě popraviště stojí:ZASTAV SE NA CHVÍLI
KREV NAŠE VSTOUPILA DO TÉTO ZEMĚ
ALE MY ZNOVU SE VZPŘÍMILI